AKB48 Janken Taikai 2014

Description:
The AKB48 2014 Janken Taikai was held on September 17, 2014 at Nippon Budoukan.
Unlike the past Janken Tournaments, this tournament didn’t determine the Senbatsu for a new single.

Instead the rewards will be as follows:
Tournament winner: Solo debut (already debuted members get a solo concert instead)
#2 to #16 runners-up: Coupling song + MV on the solo single

Winner :
  1. Watanabe Miyuki (SKE48 Team S/NMB48 Team BII)
  2. Kojima Haruna (Team A)
  3. Iwatate Saho (Team 4)
  4. Kawamoto Saya (Team B)
  5. Owada Nana (Team B)
  6. Miyazaki Miho (Team K)
  7. Nagao Mariya (Team K)
  8. Kotani Riho (NMB48 Team N/Team 4)
  9. Okada Nana (Team 4)
  10. Sato Kiara (Team 4)
  11. Nakanishi Chiyori (Team A)
  12. Uchida Mayumi (Team B)
  13. Kashiwagi Yuki (Team B/NMB48 Team N)
  14. Azuma Yuki (NMB48 Team M)
  15. Arai Yuki (SKE48 Team KII)
  16. Tomonaga Mio (HKT48 Team KIV/Team B)
Participating Members : 113 Members
BLOCK A
A Block 1st Round
  • *Kawamoto Saya (WIN) vs Shibuya Nagisa 
  • *Kitahara Rie (WIN) vs Kinoshita Haruna
  • *Kojima Natsuki (WIN) vs Suzuki Shihori
  • *Yagura Fuuko (WIN) vs Kobayashi Kana
  • *Mogi Shinobu (WIN) vs Kono Saki 
  • *Yamamoto Sayaka (WIN) vs Takahashi Minami
  • *Kashiwagi Yuki (WIN) vs Hashimoto Hikari
A Block 2nd Round
  • *Kawamoto Saya (WIN) vs Kitahara Rie
  • *Kojima Natsuki vs Yagura Fuuko (WIN) 
  • *Mogi Shinobu (WIN) vs Yamamoto Sayaka 
  • *Kashiwagi Yuki (WIN) vs Ota Nao
A Block 3rd Round
  • *Kawamoto Saya (WIN/SENBATSU) vs Yagura Fuuko
  • *Mogi Shinobu vs Kashiwagi Yuki (WIN/SENBATSU)
BLOCK B
B Block 1st Round
  • *Goudo Saki (WIN) vs Sasaki Yukari 
  • *Owada Nana (WIN) vs Oya Shizuka 
  • *Kumazawa Serina (WIN) vs Omori Miyu
  • *Kizaki Yuria (WIN) vs Kawaei Rina 
  • *Ueki Nao vs Azuma Yuuki (WIN)
  • *Yumoto Ami (WIN) vs Umemoto Izumi
B Block 2nd Round 
  • *Kizaki Yuria vs Azuma Yuuki (WIN)
  • *Goudo Saki (WIN) vs Kuramochi Asuka 
  • *Owada Nana (WIN) vs Kumazawa Serina
  • *Yumoto Ami vs Maeda Ami (WIN)
B Block 3rd Round
  • *Azuma Yuuki (WIN/SENBATSU) vs Goudo Saki 
  • *Owada Nana (WIN/SENBATSU) vs Maeda Ami
BLOCK C
C Block 1st Round
  • *Takahashi Juri vs Tano Yuka (WIN)
  • *Takashima Yurina vs Ino Miyabi (WIN)
  • *Ikoma Rina vs Kojima Haruna (WIN)
  • *Komiyama Haruka (WIN) vs Okawa Rio 
  • *Arai Yuki (WIN) vs Shimoguchi Hinana
  • *Natori Wakana vs Shinozaki Ayana (WIN)
C Block 2nd Round
  • *Tano Yuka (WIN) vs Shinozaki Ayana
  • *Arai Yuki (WIN) vs Morikawa Ayaka
  • *Ino Miyabi vs Kojima Haruna (WIN)
  • *Komiyama Haruka vs Takagi Yumana (WIN)
C Block 3rd Round
  • *Tano Yuka vs Arai Yuki (WIN/SENBATSU)
  • *Kojima Haruna (WIN/SENBATSU) vs Takagi Yumana
BLOCK D
D Block 1st Round
  • *Tomonaga Mio (WIN) vs Matsuoka Natsumi
  • *Iriyama Anna (WIN) vs Ishizuka Akari
  • *Muto Tomu (WIN) vs Uchiyama Mikoto
  • *Goto Moe vs Kobayashi Marina (WIN)
  • *Miyazaki Miho (WIN) vs Aigasa Moe
  • *Nozawa Rena vs Yokoshima Aeri (WIN)
D Block 2nd Round
  • *Tomonaga Mio (WIN) vs Iriyama Anna
  • *Mutou Tomu vs (WIN) Shimazaki Haruka
  • *Kobayashi Marina vs  Miyazaki Miho (WIN)
  • *Yokoshima Aeri (WIN) vs Tanabe Miku
D Block 3rd Round
  • *Tomonaga Mio (WIN/SENBATSU) vs Shimazaki Haruka
  • *Miyazaki Miho (WIN/SENBATSU) vs Yokoshima Aeri
Block E
E Block 1st Round
  • *Ichikawa Manami vs Kodama Haruka (WIN)
  • *Furuhata Nao vs Takajo Aki (WIN)
  • *Kato Tomoko vs Ogasawara Mayu pass (WIN)
  • *Okada Ayaka vs Oshima Ryoka (WIN)
  • *Miyawaki Sakura (WIN) vs Kitazawa Saki 
  • *Iwatate Saho (WIN) vs Fukuoka Seina
E Block 2nd Round
  • *Kodama Haruka vs Takajo Aki (WIN)
  • *Ogasawara Mayu vs Okada Nana (WIN)
  • *Oshima Ryoka vs Miyawaki Sakura (WIN) 
  • *Iwatate Saho (WIN) vs Ishida Anna
E Block 3rd Round
  • *Takajo Aki vs Okada Nana (WIN/SENBATSU)
  • *Iwatate Saho (WIN/SENBATSU) vs Miyawaki Sakura
BLOCK F
F Block 1st Round
  • *Gyouten Yurina vs Sato Kiara (WIN)
  • *Minegishi Minami (WIN) vs Murayama Yuiri
  • *Watanabe Mayu vs Abe Maria(WIN)
  • *Umeta Ayano (WIN) vs Izuta Rina
  • *Nagao Mariya (WIN) vs Maeda Mitsuki
  • *Fujita Nana (WIN) vs Iwasa Misaki
F Block 2nd Round
  • *Sato Kiara (WIN) vs Minegishi Minami
  • *Abe Maria (WIN) vs Takatsuka Natsuki
  • *Umeta Ayano vs Nagao Mariya (WIN)
  • *Fujita Nana vs Nishiyama Rena (WIN)
F Block 3rd Round
  • *Sato Kiara (WIN/SENBATSU) vs Abe Maria
  • *Nagao Mariya (WIN/SENBATSU) vs Nishiyama Rena
Block G
G Block 1st Round
  • *Nakamura Mariko vs Yabushita Shu (WIN) 
  • *Shimada Haruka vs Iwata Karen (WIN)
  • *Kato Rena vs Uchiyama Natsuki (WIN)
  • *Suzuki Mariya vs Mukaichi Mion (WIN)
  • *Matsui Jurina (WIN) vs Yokoyama Yui
  • *Tatsuya Makiho vs Kotani Riho (WIN)
G Block 2nd Round
  • *Yabushita Shu (WIN) vs Iwata Karen
  • *Uchiyama Natsuki vs Nakanishi Chiyori (WIN)
  • *Mukaichi Mion vs Matsui Jurina (WIN)
  • *Kotani Riho (WIN) vs Nishino Miki
G Block 3rd Round
  • *Yabushita Shu vs Nakanishi Chiyori (WIN/SENBATSU)
  • *Matsui Jurina vs Kotani Riho (WIN/SENBATSU)
Block H
H Block 1st Round
  • *Ego Yuna (WIN) vs Nakata Chisato
  • *Okita Ayaka (WIN) vs Ishida Haruka
  • *Takeuchi Miyu vs Uchida Mayumi (WIN)
  • *Kojima Mako (WIN) vs Tsuchiyasu Mizuki
  • *Takita Kayoko vs Oota Nao (WIN)
  • *Okada Kanna vs Matsui Sakiko (WIN)
H Block 2nd Round
  • *Ego Yuuna (WIN) vs Okita Ayaka
  • *Uchida Mayumi (WIN) vs Hirata Rina
  • *Kojima Mako vs Ota Nao (WIN)
  • *Matsui Sakiko vs Watanabe Miyuki (WIN)
H Block 3rd Round
  • *Ego Yuna vs Uchida Mayumi (WIN/SENBATSU)
  • *Ota Nao vs Watanabe Miyuki (WIN/SENBATSU)
Senbatsu (TOP 16) :
  1. Kawamoto Saya
  2. Kashiwagi Yuki
  3. Azuma Yuki
  4. Owada Nana
  5. Arai Yuki
  6. Kojima Haruna
  7. Tomonaga Mio
  8. Miyazaki Miho
  9. Okada Nana
  10. Iwatate Saho
  11. Sato Kiara
  12. Nagao Mariya
  13. Nakanishi Chiyori
  14. Kotani Riho
  15. Uchida Mayumi
  16. Watanabe Miyuki
( TOP 16 )
  • Kawamoto Saya (WIN) vs Kashiwagi Yuki
  • Azuma Yuki vs Owada Nana (WIN)
  • Arai Yuki vs Kojima Haruna (WIN)
  • Tomonaga Mio vs Miyazaki Miho (WIN)
  • Okada Nana vs Iwatate Saho (WIN)
  • Sato Kiara vs Nagao Mariya (WIN)
  • Nakanishi Chiyori vs Kotani Riho (WIN)
  • Uchida Mayumi vs Watanabe Miyuki (WIN)
( TOP 8 )
  • Kawamoto Saya (WIN) vs Owada Nana
  • Kojima Haruna (WIN) vs Miyazaki Miho
  • Iwatate Saho (WIN) vs Nagao Mariya
  • Kotani Riho vs Watanabe Miyuki (WIN)
( Semifinal )
  • Kawamoto Saya vs Kojima Haruna (WIN)
  • Iwatate Saho vs Watanabe Miyuki (WIN)
( FINAL )
  • Kojima Haruna vs WATANABE MIYUKI (WIN)

Comments

=>Ini tempat buat ninggalin jejak

Comments
  1. Anonymous
  2. Anonymous
  3. aditya D putra
    • amirul hendra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *